چرا چرخه ی رشد مهم است؟

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

موها می آیند و می روند و به همین دلیل است که در یک زمان معین ممکن است خشک و شکننده شوند و یا اینکه در هنگام شانه کردن ریزش پیدا کنند.چرخه ی رشد موها بسیار ساده می باشند؛هر کدام از موهای بدنمان (که هر فرد حدود پنج ملیون مو در بدن خود دارد) از سه مرحله ی رشد تا استراحت عبور میکند
این چرخه ی رشد در کارآیی لیزر موهای زائد بسیار تاثیر گذار است بنابراین در این مقاله مروری به این مراحل می کینم

مرحله ی آناژن یا رشد

مرحله ی آناژن اولین مرحله ی چرخه ی مو است؛در این مرحله مو روی سطح پوست مشخص است اما هنوز به پاپیلای فولیکول متصل است؛پاپیلا یک فرورفتگی دکمه مانند در انتهای فولیکول است در این فاز مو می تواند به خوبی انرژی پرتوهای لیزر را جذب کرده و با تخریب فولیکول مانع رشد مو شودمتاسفانه این مرحله برای موهای صورت و تنه حدود ۲ تا ۳ هفته فقط دوام دارد.

مرحله ی کاتاژن یا انتقال

مرحله ی کاتاژن بین مرحله ی رشد و استراحت است که در این مرحله موها شروع به ریزش می کنند؛ لیزر در این مرحله درجات مختلفی از موفقیت را به دنبال دارد؛مشکلی که در این مرحله وجود دارد این است که در فاز کاتاژن محور مو از پاپیلا خارج شده و امکان انتقال انرژی پرتوهای لیزر را به پاپیلا و فولیکول ندارد که در این حالت فولیکول به اندازه ی کافی تخریب نشده که جلوی رشد مو را بگیرد. زمان فاز کاتاژن نیز حدود دو روز می باشد.

فاژ تلوژن یا مرحله ی استراحت

فاز تلوژن مرحله ی نهایی رشد بوده که موها یا ریخته اند یا شروع به ریزش می کنند. در این مرحله موها مدت زیادی به پاپیلا متصل نمانده و به راحتی از آن جدا می شوند،
فولیکول ها نیز در این مرحله وارد فاز استراحت شده اند. استفاده از لیزر در این مرحله هیچ تاثیری روی فولیکول ها نخواهد داشت‌.هم چنین برخلاف دو فاز آناژن و کاتاژن این مرحله زمان پیش بینی شده ای نداشته و ممکن است از چند روز تا چند سال طول بکشد!!

چگونه این مراحل روی لیزر موهای زائد اثر می گذارد

اکنون دلیل این موضوع را متوجه شدیم که چرا در درمان با لیزر برای ازبین بردن موهای زائد به چندین جلسه برای حداثر کارآیی نیاز داریم.موهای مورد معالجه باید در فاز آناژن باشند که حدود دو تا سه هفته طول می کشد. بنابراین اگر در هنگام لیزر، موها در فاز دیگری باشند ممکن است که بعد از لیزر مجددا شروع به رشد کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *