لیزر مو چگونه عمل می کند؟

هیچکدام از ما صرف نظر از سن و جنس ویا معیارهای دیگر تراشیدن مو را دوست نداریم، به این دلیل که در طول  زندگیمان هر هفته باید بارها و بارها یک فلز تیز(تیغ) را روی پوست خودمان بکشیم؛یا اینکه مجبوریم از روش های پرزحمت و موقتی دیگر برای تراشیدن موهای خود استفاده کنیم.

اما امروزه استفاده از لیزر از هر روش دیگری موثرتر و راحت تر می باشد.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر چگونه موها را از بین می برد؟

بعضی از مردم به طور اشتباه فکر می کنند که انرژی لیزر به طریقی موجب  برش سطحی موها می شود؛اما اگر این فرض درست بود موها باید دوباره برمی گشتند.

اما نکته ی مهم مختل کردن توانایی بدن برای رشد موها در نواحی مورد معالجه می باشد برای این کار دو مطلب کلیدی وجود دارد:یکی انرژی لیزر و دیگری فولیکول مو.

برای ازبین بردن دائمی مو،باید پیاز فولیکول مو،بالج (یک برآمدگی نزدیک فولیکول که سلول های بنیادی مولد رشد در آن قرار دارند) و پاپیلا تخریب شوند.

ما از انرژی اشعه استفاده می کنیم؛طول موج اشعه را طوری تنظیم می کنیم که ملانینِ (رنگدانه)مو،انرژی اشعه را جذب کند.

برای کارآیی بهتر از اشعه ها و تنظیم ها ی مختلفی برای موهای با رنگ های متفاوت استفاده میشود. هنگامی که انرژی اشعه به ناحیه ی هدف می رسد ملانین که رنگدانه ی اصلی مو می باشد؛این انرژی را جذب میکند.سپس این انرژی به گرما تبدیل شده و درطول محور مو پایین می آید تا به فولیکول مو برسد، گرمای ایجاد شده به فولیکول مو آسیب رسانده و مانع از تولید و رشد مو می شود.در بعضی موارد که فولیکول مو کاملا از کار نمی افتد بعد از چند ماه مجددا موها شروع به رشد می کنند.

زمان مهم است.

سوالی که بسیاری از افراد از می پرسند این است که چرا با یکبار لیزر کردن تمام موها حذف نمیشوند و باید چندین بار تکرار شود؟

در پاسخ باید بگوییم برای اینکه کاملا  موهارو از بین ببریم به زمان نیاز داریم چراکه فقط موهایی به لیزر پاسخ می دهند که در مرحله ی رشد فعال قرار داشته باشند زیرا در این مرحله مو بیشترین ملانین را برای جذب انرژی لیزر دارد.علاوه بر این مرحله که به فاز آناژن نیز معروف است موها ممکن است دریکی از دو فاژ  تلوژن که مرحله ی بدون رشد و یا فاز کاتاژن که به مرحله ی خروج مو معروف می باشند نیز قرار داشته باشند.

از طرفی بدن انسان حدود ۵ ملیون فولیکول مو دارد که این مقدار در آقایان حدود ۱۰۰ هزار کمتر از بدن خانم ها می باشد و همه ی این فولیکول ها در زمان های مختلف در فازهای مختلفی قرار دارند که البته بیشتر موهای نواحی بدن در فاز آناژن می باشند چون رشد مو در این نواحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

و دقیقا به همین دلیل است که از چندین جلسه برای حداکثر کارآیی لیزر استفاده میکنیم. زمان برای هر مراجعه کننده ای به تشخیص پزشک متفاوت است اما به طور کلی بین ۴ تا ۸ جلسه لازم است که بین هر جلسه نیز بین ۶ تا ۱۲ هفته فاصله باید باشد.

این اعداد بسته به ناحیه ای از بدن که در آن رشد موی زاید داریم متفاوت است مثلا در بعضی نواحی بدن آقایان مثل محل ریش و قفسه سینه که رشد موی بیشتر و متراکم تری را داریم در مقایسه با نواحی از بدن که رشد موی کمتر مشاهده می شود اعداد برای تعداد جلسات و فاصله جلسات تغییر می یابد

پس متوجه شدیم که چرا تعداد جلسات متعددی را نیاز داریم اما سوال بعدی درمورد زمان است : چه زمان لیزر کنیم؟دقیقا زمانیکه می خواهید از تیغ تراش های تجاری مختلف و یا روش های مختلف ازبین بردن موها استفاده کنید.

با کلینیک جم تماس گرفته واز ما مشاوره رایگان بگیرید :

شماره تماس : ۲۲۲۲۸۹۶۱-۲۲۲۲۸۹۶۰-۰۲۱

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *